27 maja, 2022

RC Lens – historia stadionu

Stade Felix-Bollaert został wybudowany w latach 1932-33. Od samego początku istnienia jest główną siedzibą klubu RC Lens. Nazwa pochodzi od imienia i nazwiska Felixa Bollaerta, dyrektora handlowego firmy górniczej Lens, który był głównym pomysłodawcą wzniesienia stadionu dla swojego klubu.

Głównym architektem stadionu w Lens był Auguste Hanicotte. Do pracy przy budowie zatrudniono kilkuset bezrobotnych, z czego większość stanowili fani zespołu. Historia głosi, ze w trakcie wznoszenia areny Lens, pracownicy znaleźli ponad 20 niewypałów pochodzących z drugiej wojny światowej.

W roku 1954 zamontowano oświetlenie, które pozwoliło od tego czasu rozgrywać na stadionie mecze o późnych godzinach. W latach 70 z powodu kryzysu gospodarczego i braku pieniędzy na konieczne remonty, stan stadionu ciągle się pogarszał. W roku 1974 w trakcie meczu kawał betonu spadł na trybunę honorową. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. To dało jednak impuls do prac mających na celu poprawienie stanu areny.

W roku 1976 stadion stał się własnością gminy. Dokonano remontu i otworzono obiekt mogący pomieścić 12 tysięcy osób. Rok później by dostosować stadion do europejskich standardów (Lens występowało wtedy w Pucharze UEFA, dokonano kolejnych prac remontowych i stworzono północną trybunę stojącą. Stadion mógł wtedy pomieścić 15 tysięcy osób.

W roku 1984 Francja była gospodarzem piłkarskich Mistrzostw Europy. Stadion Felixa Bollaerta miał być jedną z aren na których rozgrywane będą mecze. Dokonano gruntownej przebudowy czego efektem było stworzenie obiektu z miejscami dla 51 tysięcy osób. W roku 1998 na stadionie w Lens rozgrywane były niektóre mecze Mistrzostw Świata.  Po mistrzostwach stadion przeszedł kolejną renowację, liczba miejsc uległa zmniejszeniu do 42 tysięcy.

Ostatnia renowacja stadionu miała miejsce przed Mistrzostwami Europy 2016. Obecna pojemność stadionu wynosi 44 tysięcy miejsc. Stadion w nocy jest podświetlany na czerwono i złoto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.