27 maja, 2022

RC Lens – historia herbu

Pierwszy oficjalny herb klubu Lens został zaprojektowany w roku 1955. Był w kształcie tarczy i przedstawiał złotą lampę górniczą na czarnym tle. Od lampy odchodziły czerwone promienie. W górnej części na żółtym tle znajdywały się czerwone litery RCL. W tym kształcie herb przetrwał do roku 1969.

W latach 1969-1979 symbol klubu uległ istotnym zmianom. Zachowano kształt tarczy, jednak była ona przedzielona na dwie części. Po lewej, mniejszej, na czerwonym tle znajdywały się ułożone pod skosem litery RCL w kolorze czarnym. Po prawej, na żółtym tle znajdywała się czarna lampa górnicza.

Herb, który znamy dzisiaj powstał w roku 1979. Nawiązuje on do starego herbu, jednakże kolory są bardziej wyraziste, litery RCL zmieniono na biel. Do latarni górniczej dołączono zamek otoczony dwoma liliami, herb miasta Lens. O góry pojawił się również czarny napis na białym tle: Racing Club De Lens”.

W roku 2001 dokonano drobnych zmian. Nad nazwą klubu pojawił się również napis: „od 1906”. Zmieniono także odcień barw na bardziej wyrazisty. W tej formie herb przetrwał do roku 2014. Wtedy ponownie wprowadzono drobne poprawki. Teraz na górze znajduje się tylko data powstania i nazwa klubu (bez przyimka „od”). Zmianom znów uległy barwy. Teraz bardziej wyraziście prezentują one barwę krwi i złota.

Herb nawiązuje zatem do tych samych symboli co koszulki drużyny. Czerwień to krew górników pracujących w kopalniach. Złoto to symbol cennego węgla, który wydobywało się w okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.